Viem, že lekvárové buchty nie sú ničím zvláštne (ale sú neskutočne dobré), patria ku klasike a existuje množstvo receptov s malými obmenami. Tento recept som našla na mimibazar.cz pod názvom “Povidlové buchty z remosky”.
Množstvo je ozaj do remosky (buchiet je 16). Remoska – pri myšlienke na toto zariadenie na pečenie som sa vrátila späť o … no, o dosť rokov, keď som sa vydala, narodil sa nám prvý syn a bývali sme na slobodárni (existuje také slovo ešte v dnešom slovníku?), mali sme dvojplatničku a remosku. A tie buchty z tej remosky boli najlepšie, aké som kedy upiekla!
Samozrejme, remosku už nemám, ale tento recept som vyskúšala a buchty som piekla vo veľkom okrúhlom kastróle (kľudne sa dá použiť i menší pekáč) v rúre.
Takže:
Postup:
- Urobíme kvások – rozmiešame droždie s lyžičkou kryštálového cukru, pridáme trošku vlažného mlieka a necháme na teplom mieste našuchoriť
- Do misy nasypeme múku (preosiatu), pridáme práškový cukor, vanilkový cukor, soľ, žĺtok, rozpustené maslo, citrónovú kôru, zvyšné mlieko.
- Pridáme vykysnutý kvások a vymiešame vláčne cesto (aby sa nelepilo na varechu) – ak máme robot, necháme ho cesto vymiesiť 🙂
- Povrch poprášime múkou, prikryjeme a na teplom mieste necháme kysnúť asi 1 hodinu.
- Po vykysnutí cesto vyklopíme na dosku a rozdelíme na 16 kúskov – nevaľkáme, len urobíme kôpky. Cesto sa nelepí, dobre sa s ním pracuje.
- Každý kúsok len rukou roztlačíme, pridáme kôpku lekváru a urobíme buchtičku.
- Pekáč vymastíme maslom alebo masťou a buchtičky poukladáme spojom nadol. Každú buchtu pomastíme dobre i na bokoch, aby sa nezlepili a dali sa ľahko oddeliť.
- Buchty zakryjeme útierkou a nechám epodkysnúť ešte asi 20 minút.
- Vložíme do rúry vyhriatej na 175-180 stupňov a pečieme asi 35 minút. Ak sa vám zdá, že povrch sa nejako rýchlo pripeká, prikryte alobalom a dopečte.
Anina
Posledné komentáre