Na konci jesene vždy riešim problém ako uskladniť to množstvo muškátov v truhlíkoch a kvetináčoch. Nakoniec to dopadne vždy tak, že “kvetináčové” nejako uskladním v pivnici a “truhlíkové” sadím každú jar nové – nové sadenice kúpim a nejaké vypestujem zo semienok (ak sa mi to podarí).

Vlani som našla na jednom zahraničnom blogu spôsob ako uchovať v papierových krabiciach (bez hliny) muškáty a na jar ich znovu vysadiť. A tak som si povedala, že to vyskúšam.

A po roku môžem povedať, že metóda sa osvedčila a čo ja najdôležitejšie VŠETKY muškáty (to je rastliny) boli uskladnené v troch krabicach na ploche asi 50x50cm!!!

Toto sú muškáty (v truhlíku) ako kvitli v júni

Ale už postup:

 1. Prichystáme si kartónové krabice, dostatočne veľké – aby sa do nich zmestili muškáty na výšku.
 2. Muškáty pred uskladnením prestať polievať, hlinu necháme doslova vyschnúť – nesmie byť mokrá.
 3. Vyberieme rastlinu z hlinu, otrasieme len mierne, NEODLAMUJEME kvety, puky, ani listy !!!
 4. Vložíme do krabice DOLU HLAVOU.
 5. Postupne uložíme všetky rastliny (husto) vedľa seba alebo urobíme druhú vrstvu, ak je krabica dostatočne vysoká.
 6. Prikryjeme novinovým papierom, krabicu uzavrieme a odložíme do pivnice alebo na miesto, kde nemrzne.
 7. Na jar (asi koncom februára) vyberieme z krabice, NIČ neodlamujeme a tieto doslova úbožiatka zasadíme do čerstvej zeminy. Polejeme a dáme im čas na prebudenie.
 8. Ako zázrak sa po 2 týždňoch začnú objavovať prvé lístočky.
 9. Po 4-5 týždňoch oberieme všetko, čo tam nepatrí, odstránime suché a mŕtve výhonky.
 10. Po 8 týždňoch prihnojíme.
 11. A už budú len rásť a kvitnúť do krásy.


Keďže zima bola nekonečná a stále boli dosť silné mrazy, presádzať kvety bolo dosť divné. Takže nakoniec som krabice otvorila až v polovici marca. Chcela som urobiť aj nejaké fotky, ale keď som videla, aké sú to rastlinky zúbožené, tak som sa toho vzdala. Výsledok aj vyzeral  teda dosť divne – suché čosi zasadné v truhlíkoch a v čerstvej zemine. Ale … však vyhodiť sa dajú vždy … som si povedala.

A potom začali vyháňať lístočky a postupne ožívali. Na týchto troch fotkách sú muškáty ako vyzerali asi po 2,5 mesiacoch po vysadení. A môžem teraz z vlastnej skúsenosti povedať, že sú krajšie než keď boli cez zimu v pivnici v kvetináčoch.

Ak má niekto záujem, na tomto linku je množstvo užitočných informácií a tiež skúseností tých, ktorí tento spôsob tiež vyskúšali.

Takže tento rok opäť muškáty ukladám do krabíc :-)

Ešte na okraj: Tento spôsob som použila na klasické muškáty, neviem, či sa sa dajú takto uchovať i ťahavé muškáty – pravdupovediac ani som sa s tým na žiadnom blogu nestretla. Takže neviem…

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

57 comments so far

1.  Ivana
September 24th, 2013 at 13:37

Milá Anina,tak túto radu vyskúšam ,ale zopár muškátikov nechám cez zimu aj na okne,aby mi robili radosť.Teším sa,že sa Vám splnil sen a navštívili ste Provence ,prajem Vám peknú jeseň,plnú farieb a slnka.Ivana

2.  anina
September 24th, 2013 at 19:30

Ivanka, vyskúšaj, som zvedavá na tvoje skúsenosti. Jeej … nebudeme si tykať, keď sa už tak dlho poznáme? :-) . Ďakujem za želanie a aj ja tebe prajem nádherné a pohodové dni a posielam veľa slniečka do srdiečka.

3.  Marika
Október 14th, 2014 at 13:37

Rada si vyskúšam, prezimujem aj ja takto a uvidím–ĎAKUJEM a máte strašne veľa nádherných kvietkov–nech sa Vám darí:):):):):)

4.  anina
Október 16th, 2014 at 17:27

Vyskúšajte a hlavne sa nenechajte odradiť ako budú vyzerať úboho po vytiahnutí z krabice. Tento rok mám i “krabicové”, kúpila som i zopár nových muškátov, ale tie “krabicové” stále kvitnú, odolali i daždivému letu – jednoducho nemajú konkurenciu!

5.  Monika
Október 28th, 2014 at 9:32

To akoze tam boli muskaty v tme a uplne bez vody?

6.  anina
Október 28th, 2014 at 13:43

Áno … bez hliny, bez vody, v tme – v papierovej kartónovej krabici (zatvorenej)…

7.  Jana
Október 29th, 2014 at 12:13

Môžem sa taktiež podeliť o tieto skúsenosti ,ktoré opisuje Anina robievam to každý rok,nedávam ich do krabice ale 2-3ks koreňov pobalím do novinového papiera(zabalím len korene) previažem špagátikom a zavesím na nejaký háčik do pivnice každý rok sú pekné .Skúšala som to aj s ťahavými muškátmi ale tie takýmto spôsobom zazimovania neprežili ….:)

8.  anina
Október 30th, 2014 at 13:18

Som rada, že i ty máš pozitívne skúsenosti s takýmto spôsobom uskladnenia muškátov – tiež som použila i len zabalenie do papiera a zavesenie do pivnice na muškáty, ktoré som zabudla uložiť do krabice a zistila som to, keď už boli krabice zatvorené. A na ďalší rok boli nádherné. Ja mám muškátov pomerne veľa, takže ten “krabicový systém” mi zaberie menej miesta a ešte na tú krabicu môžem i niečo položiť :-)

9.  Aja
November 7th, 2014 at 14:36

Anka chcem sa spýtať ako je to s tou hlinou-vyššie spomínate, že ju mierne otrasieme, ale v komentároch je že sú bez hliny-aby som neurobila nejakú chybu – ďakujem

10.  anina
November 8th, 2014 at 9:52

Áno, otrasiem z koreňov – predtým nechám v truhlíkoch vyschnúť, aby hlina bola suchá- takže v podstate všetka hlina z nich opadne. Podstatné je, aby korene neboli mokré a aby na nich nezostala mokrá hlina, to by zhnili. A v komentároch, keď píšem “bez hliny”, tak to je reakcia na predošlé otázky, teda že nie sú zasadené v hline, teda sú to len samostatné rastlinky.

11.  viktoria dirbakova
November 9th, 2014 at 17:22

ja nechavam muskaty na dvore a mne nezamrznu no neviem muz hovori ze to patri dnu na zimu tak neviem poradte mi niekto budem rada ak mi niekto pomoze no a ako to sadite ja to nepresadzam moje dieta na to cika no nevadi a hryzie listy

12.  viktoria dirbakova
November 9th, 2014 at 17:24

oooo prepacte nie dita ale moj pes prepacte mi

13.  Lenka
Marec 4th, 2015 at 16:01

Dobrý deň ja som nechala takto prezimovat muškáty teraz som ich doniesla z pivnice len ja neviem konáriky sú celé biele v pivnici bolo vlhko je to asi pliesen čo mám s tým urobiř.dakujem

14.  anina
Marec 5th, 2015 at 8:45

Leni, pravdepodobne ti ich chytila plieseň (musia byť uskladnené v suchu), obávam sa, že už len … vyhodiť … :-(

15.  Katarína
Júl 21st, 2015 at 20:50

krásna uhačkovaná deka

16.  anina
Júl 22nd, 2015 at 6:45

Ďakujem … :-)

17.  biba
Október 11th, 2015 at 22:44

dobry ja by som to skusila ale kolko muskatov moze ist do jednej krabice

18.  anina
Október 12th, 2015 at 6:55

Koľko sa zmestí … celkom doplna :-)

19.  biba
Október 12th, 2015 at 13:47

dakujem

20.  janulka
Október 20th, 2015 at 19:19

aku teplotu ma mat pivnica v ktorej muskaty bez hliny prezimuju? a do kolko minus moze byt?dakujem

21.  anina
Október 21st, 2015 at 6:56

Tak mínusovú teplotu rozhodne nie.Ja ich mávam priamo za dverami zo záhrady do domu – býva tam tak okolo +10°C. Dôležité je, aby tam nebolo vlhko, lebo by zhnili. A z toho dôvodu ich treba i do krabice ukladať absolútne suché, to je dôležité.

22.  Štefan
December 9th, 2015 at 16:45

Ešte teraz mi kvitnú muškáty.Čo s nimi?

23.  anina
December 10th, 2015 at 20:24

Ja som ich uložila napriek tomu do krabice už asi pred mesiacom – predsa len potrebujú pokoj :-) .

24.  ann
September 8th, 2017 at 0:00

zaujal ma tento spôsob prezimovst ia….Dobre som pochopila….dole hlavou ukladať do krabice tie muškáty????? Ďakujem za odpved

25.  anina
September 11th, 2017 at 8:03

Áno, muškáty (suché a otrasené z hliny) ukladať dolu hlavou… Keď ich budeš vyberať na jar, budú vyzerať síce ako také úbožiatka, ale (ak boli ukladané zdravé) ony sa zotavia :-)

26.  Mirka Kimlová
September 28th, 2017 at 6:13

Raději se ještě ujišťuji,opravdu dole hlavou znamená dát je listy (a květy ) dolů a kořeny nahoru?Nepolámou se?Děkuji za nápad,řeším to každý rok.Mirka

27.  anina
September 29th, 2017 at 6:15

Mirka, áno korene majú byť hore. Podmienkou ale je, že muškáty musia byť vybraté zo suchej hliny, teda nesmú byť korene vlhké – inak by v krabici počas zimy zhnili. Tento spôsob sa mi osvedčil, pretože tiež riešim každý rok problém s miestom, kam premiestniť všetky rastliny.

28.  Anna
November 10th, 2017 at 15:14

Naozaj dobre rady teším sa dakujem

29.  Gitka Kusyova
December 9th, 2017 at 15:02

Tiez robim podobny sposob,skoda ze som to nenasla skor, tak na buduci rok.Z jedneho korena som odclikla 17 pukov.Davam ich do bebnicky, ktoru som vystlala igelitom, no nezakryvam ich. Vas sposob sa mi zda lepsi. tak az doxije o rok skusim vas sposob. Dakujem . Gitka.

30.  Marcela
Február 15th, 2018 at 10:50

Tento spôsob som vyskúšala už druhí rok. Ten prvý som skepticky vyskúšala len jeden koreň a cez leto som to ľutovala, lebo takto prezimovaný muškát mal 2 až 3x väčšie hlavičky kvetov než ostatné. Ďakujem za radu …

31.  anina
Február 18th, 2018 at 18:00

Som rada, že sa vám tento spôsob prezimovania muškátov páči, je to veľmi výhodné, keď je veľa muškátov a mälo miesta na ich uskladnenie :-)

32.  Mária
Marec 24th, 2018 at 8:00

Pani Anina, prepáčte, ale nechápem ako tie muškáty dať do tej krabice – nastojato, alebo naležato doluhlavou…. napríklad, mám krabicu od topánok, čižiem…. ( nemám veľa muškátov), a ukladám ich v krabici _ alebo | ? Tak, aby stáli doluhlavou alebo ležali doluhlavou smerom ku mne ? Aby som niečo nepokazila….

33.  anina
Marec 24th, 2018 at 18:50

Ja som mala krabicu takú vysokú, že sa tam muškáty vmestili “postojačky”. Teda som ich ukladala zvisle dolu hlavou (korene boli nahor) tesne vedľa seba. Krabicu som zatvorila a nechala tak uloženú. Ak máte krabicu od topánok, tak tam muškáty môžete tiež uložiť, ale tú krabicu potom postavte tak, aby boli dole hlavou (korene nahor). Muškáty po uložení nesmú ležať, musia byť vo zvislej polohe. A samozrejme podmienka je, že nesmú byť mokré a nesmú mať na koreňoch mokrú hlinu, inak zhnijú. Ukladajte ich aj s listami a kvetmi, nič netrhajte, očistíte ich ich až na jar pri sadení do čerstvej hliny. Ak ich máte ozaj len zopár, môžete ich zabaliť do novinového papiera a zavesiť dolu hlavou napr. v komore alebo pivnici. Takto som uložila dva muškáty, na ktoré som zabudla a našla som ich, keď som mala už krabice zatvorené.

34.  Lenka
August 22nd, 2018 at 22:51

P. Anina. Letos zkusím taky tak zazimovat muškáty a chci se zeptat, potom jak se na jaře muškáty vytáhnou z krabice, přesadí do nové hlíny a poliji, jak často mají mít potom zálivku? Už pravidelnou nebo nepravidelnou? Děkuji

35.  anina
August 23rd, 2018 at 8:17

Muškáty po presadení vyzerajú ako úbožiatka, polejte ich hneď a potom podľa potreby, keď už je hlina suchá. Netreba ich polievať príliš, lebo ešte nemajú vyvinuté silné korene, aby vám nezhnili. Von ich vyložte, ak keď sa oteplí (asi tak v druhej polovici apríla). A nenechajte sa odradiť, vyrastú do krásy :-)

36.  Hanka
September 26th, 2018 at 15:46

Letos se mě podařilo vypěstovat přes 30 nádherných muškátů ze semínek a včera jsem si ještě myslela, že o ně přijdu. Tento způsob přezimování určitě vyzkouším a kdybych zachránila aspoň jeden, budu moc ráda. Mám dvě rostliny 3 roky staré a ty uchovávám v květináči na chodbě, tak velké krabice nemám. Předem děkuji za radu.

37.  anina
September 29th, 2018 at 19:50

Pani Hanka, držím vám palce, aby ste na budúci rok mali opäť nádherné muškáty.

38.  Jana
Október 10th, 2018 at 21:43

ja mám muškáty ešte vonku a sú moc veľké asi 70-80cm, mám ich urezať, alebo také veľké zazimovať do krabice dolu hlavou, chcem to skúsiť prvýkrát, ďakujem za odpoveď

39.  anina
Október 12th, 2018 at 20:00

S muškátmi nič nerob – nezrezávaj ich, dokonca ani kvety a suché listy neodlamuj – nechaj ich tak ako sú. Hlavne nesmú byť mokré, teda nesmú mať mokré korene s mokrou hlinou na nich, To by určite splesneli a zhnili. Musia byť suché, čiže hlina sa musí dať ľahko otriasť.

40.  Anonym
November 1st, 2018 at 7:50

Prečo ukladat dole hlavou?Stačí ukladat normálne do krabice a po naplnení jednoducho krabicu otočit

41.  anina
November 6th, 2018 at 9:43

Samozrejme, je to jedno. Skúšala som i tento spôsob, ale muškáty sa mi jednoduchšie ukladali dole hlavou a i na jar sa lepšie z krabice vyberali za korene. Každý si vyberie spôspb, ktorý mu vyhovuje – podstatné je, aby zimu prečkali dole hlavou :-)

42.  Danka Porubčanska
November 9th, 2018 at 23:53

Je 9november a ja ich mám ešte vonku a kvitnú ako v lete tiež mi je ľúto ich zrezat tak to rada vyskúšam lebo mám ich veľa a problém kde ich prezimovat.diki za radu

43.  anina
November 13th, 2018 at 19:36

Ja ich mám tiež ešte vonku, kvitnú snáď ešte krajšie než v tých letných horúčavách :-) . Hlavne ich treba schovať (teda dať do krabíc), kým nezačnú nejaké dažde. Boli by navlhnuté a v krabiciach uložených v chlade odsúdené na zánik – splesneli by a zhnili. Podstatné je ich dávať do krabíc vždy suché, teda aby sa hlina z koreňov dala ľahko otriasť. A vkladať do krabíc také ako sú – teda aj s prípadnými kvetmi a listami, nič neodlamovať – čistenie nastane až na jar :-)

44.  Mary
November 18th, 2018 at 16:03

Páči sa mi tento spôsob uloženia muškátov.. Lenže ešte stále kvitnú ! dnes je 18. november a korene sú myslím dosť vlhké ako a kde ich mám dať vyschnúť keď ich mám 20 ks vo veľkých nádobách. Preniesť niekde do pivnice? Nemám miesto a je to fuška. Poradíte mi?

45.  anina
November 21st, 2018 at 8:58

Ja viem, je nám ľúto schovávať ešte kvitnúce kvety… ale nakoniec, i ony potrebujú svoje obdobie vegetačného kľudu. Ja som ich prestala polievať a ešte stašili vyschnúť, kým so ich poschovávala. Ak sú mokré, je to trošku problém. Jediná možnosť je nechať ich vyschnúť v pivnici, bude to pravdepodobne dlhšie trvať kvôli nižšej teplote, podstatné je neukladať ich do krabice vlhké, to by určite splesneli a zhnili.

46.  Jana
Marec 4th, 2019 at 19:26

Vyzkoušeno, už mnoho let. Nedávám je “hlavou dolů”, ale naležato každý jeden zabalený do novinového papíru. Letos už jsou v truhlících a už pučí. Pravděpodobně nepřežije jeden kus, uvidíme, ještě má čas se projevit :-) Krabici vždy ukládám na skříň v nevytápěném pokoji, sklep je malý a vlhký. Nebýt této možnosti přezimování nemohla bych si muškáty dovolit, máme málo oken na a v tuto chvíli jsou všechna obsazena sazenicemi zeleniny:-) Muškáty už jsou na dvoře ve stolním skleníčku.

47.  anina
Marec 4th, 2019 at 19:44

Jani, ďakujem za skúsenosti a obmenu uskladnenia muškátov, iste to nejaké šikuľky vyskúšajú. A ten problém s malým počtom okien riešim i ja, v podstate tých okien je celkom dosť, ale na MOJE účely nestačia :-) . A ten skleníček … tak ten ti ozaj závidím … :-) . Želám ti, nech sa muškátom darí a keď príde ich čas, nech sa ukážu v plnej kráse a tebe nech prinesú veľa potešenia.

48.  Lucia Eliášova
Apríl 16th, 2019 at 18:01

Tento rok sme stahovali do domceka a moj sen je mat vela kvetiniek..nakupila som muskatiky a chcem sa opytat par vecí
1- citala som ze ovci hnoj je dobry tak som si objednala granulky ked dam ten do kvetinacikov potom este treba kazde 2 tyzdne hnojit umelym hnojivom ?
2-kupila som si košicky na vysadzanie ale bojim sa ze ak by nahohou bolo dazdivo neznici sa ten kosik ? Nemam tam dat kvetinacik umelohmotny ? Mam rovno zeminu davat do tych košikov ?
-prepacte ze sa take banality pytam ale som zaciatocnik..puklo mi srdce ked som mladym muskatikom polamala pučiky aj ked su to rady pre krajsie kvitnutie pre mna to bolo velmi smutne a tak uz im nebudem puciky trhat

49.  anina
Apríl 24th, 2019 at 13:49

Lucka, ospavedlňujem sa, že tak neskoro odpovedám. A teraz k tvojim otázkam:
1. O použití ovčieho hnoja na muškáty som nepočula, takže v tom ti neporadím. Ja používam hnojivo na muškáty KRISTALON alebo Hoštické hnojivo na muškáty. Zatiaľ mám dobré skúsenosti. Všetky muškáty mám na nekrytej terase, kde sú vystavené ozaj extrémnym podmienkam – slnko tam praží celý deň – preto tam ani žiadne iné rastlinky nevydržia. Teda, ešte oleandre, tie si tam “chrochtajú” :-)
2. Rastlinky by som určite nesadila priamo do košíkov – jednak ich musíš vystlať nejakou fóliou, inak ti všetka voda vytečie. A keď tam dáš fóliu, tak zase počas dažďov voda nemá ako odtekať a rastlinky zhnijú. Určite ich daj do kvetináča, podeň misku a to všetko do košíka. A mám to ešte i výhodu, že rastlinky v košíku môžeš ľahko vymeniť, ak by si potrebovala. A košík? Ten sa určite pomaly bude ničiť vplyvom slnka a dažďa, ale nejaký rok ti určite vydrží. Ja milujem košíky a všetko dávam do nich (teda kvetináče).:-)
3. Aj mne je ľúto, keď mladé rastlinky zaštipnem (odstránim im vrchol), ale ony sa ti odvďačia – pekne sa rozvetvia a budú ešte krajšie, neboj sa, ony to rýchlo doženú, aby sa ukázali v plnej paráde :-)
Držím palce pri pestovaní a nič si z toho nerob, často je to “pokus-omyl”, ale i cenná skúsenosť.

50.  Lucia Eliášova
Apríl 24th, 2019 at 23:28

Dakujem veĺmi pekne za odpoved*neviem či som sa neunáhlila bolo u nas tak nadherne tak som dala muškatiky von a do 2 dní sa pokazilo počasie..fúka vietor..dazd a este k tomu pred tym vnutri boli na slnecnej strane a teraz su na oknach na severovychod tak neviem či neprechladli maju listy akoby zvednute ale nie su prepolievane..shbstrat maju na vrchu skor suchy..uz som rozmyslala ze som mohla do tych samozavlazovacich nadob investovat radsej.. uz som čitala snad všetko co je na nete..ze moze byt malo vody..vela vody…zmena pocasia len sa bojím aby neboli chore..u nas je mimoriadne ale mimoriadne veterno..stale verím a dufam že mi nevyhynú rastlinky a to som si urobila radost a kupila aj petunky (i ked ako vsade pisu nemaju rady prievan tak dufam najdem aspon trochu zavetrie pre ne*
Inak 1 kosik som vysadila priamo riskla som to nemala som nadobu a do 1 kosika som dala muskatik v crepnku*

51.  anina
Apríl 25th, 2019 at 7:04

Máš pravdu, ten vietor je nepríjemný. Tie muškátiky budú vyzerať ako zvädnuté, ale ony sú len od toho vetra také ofúkané, lebo tie listy ešte nie sú také pevné a odolné. Neboj sa, ony sa rýchlo zotavia. A tie samozavlažovacie truhlíky – tie je vhodné použiť len vtedy, ak ich máš pod strechou. Ak sú na otvorenej terase a do nich naprší, voda nemá kam odtekať a korene zhnijú.

52.  Daniela Cuprová
August 6th, 2020 at 13:15

Ahoj. Ďakujem krásne za príspevok. Hľadám spôsob uskladnenia muškátov, lebo je to celkom nákladné rok co rok kupovať nové… Nemám žiadnu veľkú miestnosť, ktorá by bola chladná a zároveň by bol dostatok svetla, tak ako je odporúčané od iných pestovateľov, preto mi veľmi sedí ten tvoj spôsob. Jedine miesto je v garazi s jedným oknom. Pochopila som z návodu a komentárov, že ako sa o ne postarať pred uložením do krabice, že nestrihat, suché korene, atď… Ale mňa zaujíma, že keď na jar sú teda biedne, či sa sa skracujú stonky, ak ostali živé počas zimy? Lebo by som chcela, aby rastlu kvázi nanovo od zeme… Aby proste nezačala nová vegetácia na starých, dlhých stonkach, aby to nebolo škaredé… Dúfam, že chápeš ako to myslím

53.  anina
August 6th, 2020 at 18:43

Danielka, poslala som ti email.

54.  Jana
Október 20th, 2020 at 6:29

Dobrý deň pani Aninka, chcem poprosiť o radu či by muškáty prezimovali aj v podzemnej pivnici kde je vlhsie prostredie. Ďakujem.Jana

55.  anina
Október 20th, 2020 at 19:05

Pani Janka, vlhko uskladneným muškátom by neurobilo dobre. Raz som ich dala do takej vlhkej pivnice a na jar som ich všetky vyhodila… :-(

56.  Lida
Február 23rd, 2021 at 12:30

Dobrý deň pani Anina
Je koniec februára a chystám sa vysadiť muškáty podľa doporučenia.
Otázka- vysadené muškáty nechať v chladnej miestnosti, alebo ich preniesť do teplej miestnosti. Ďakujem, pekný deň,
Lida

57.  anina
Február 23rd, 2021 at 14:03

Pani Lidka, po vysadení som muškáty už nechala v teple a na svetlom mieste. Mnohé budú také úbožiatka, ale i tak ich zasaďte, samozrejme ak to nie sú konáriky celkom bez života. Nechajte ich tak ako sú, neodstraňujte ani suché listy, ani suché kvety. Až keď zakorenia, uvidíte na nich ako ožijú a začnú rašiť lístočky, až potom ich očistite, prípadne zastrihnite. Želám vám nádherné muškáty, ktoré vám prinesú radosť a potešenie.:-)

 

Napíšte

Meno
Mail
URI
Komentár

Spam protection by WP Captcha-Free