Archive for September, 2009

Rozprávanie o gaštanoch

Posted by: aninain To, čo ma zaujalo
20
Sep 2009

Gaštany zbierajú ľudia oddávna nielen ako liečivo, hračku pre deti, krmivo pre zvieratá, ale tiež ako vec, ktorá sa príjemne drží v dlani. Mnohí si gaštany dávajú do vreciek, pod vankúš alebo do kabelky bez toho, aby si vôbec uvedomovali prečo to robia, ale ľudové liečiteľstvo dobre pozná tento inštinkt.

zvieratka zo zaludov 2 zvieratka zo zaludov 3

Gaštany dokážu odoberať energiu, a tak liečiť choroby, ktorých príčina je z nadbytku energie, ako je napríklad artróza, reuma, choroby dolných končatín a chrbtice. Práve podľa receptov ľudového liečiteľstva sa majú gaštany dávať do postele, kde “natiahnu” negatívnu energiu, po nejakej dobe ich treba vyhodiť a opäť použiť nové. Po procedúre by mali byť scvrknuté a vovnútri čierne.

Read the rest of this entry »

Už dávno som sa chystala urobiť tieto úžasné koláče. Vlastne, tie škoricové. Ale keď som svoje rozhodnutie oznámila môjmu mužskému “kolektívu”, nastala dilema škoricové alebo cesnakové. A tak som urobila obidvoje!
Našťastie, cesto je rovnaké, takže nakoniec všetci sú spokojní 🙂

juhoslovanske kolace Cesto:

  • 80 dag polohrubej múky
  • 5 dl mlieka
  • 3 polievkové lyžice kryšt. cukru
  • 1 dl oleja
  • 2 lyžičky soli
  • 1 kocka droždia (42 g)

Plnka:

  • 25 dag tuku (maslo, Hera, Palmarín)
  • 2 žĺtky
  • 8-10 vrecúšok škoricového cukru

alebo

  • 10 strúčikov rozotretého cesnaku
  • 2 lyžičky soli

Urobíme klasické kysnuté cesto – kvások a všetky ostatné prísady vymiešame na hladké cesto (je super, ak to urobí robot za nás). Nenechajte sa pomýliť tými 2 lyžičkami soli – ozaj tam patria, aj keby sme robili len škoricové koláče. Pekné hladké cesto dáme vykysnúť, potom rozdelíme na dve časti. Jednu časť vyvaľkáme, potrieme  plnkou (tuk so žĺtkami) a posypeme škoricovým cukrom. Nešetríme!

Read the rest of this entry »

Jeseň v okenných truhlíkoch

Posted by: aninain Záhrada a kvety
17
Sep 2009

Tak, a polovica septembra je za nami. Každý rok je to pre mňa čas, kedy začnem uvažovať o zmene letných truhlíkov na jesenné, teda nie všetkých, lebo tých mám neúrekom. Ale na kuchynské okno tie štyri vždy urobím. Však tam sa zdržujem i najčastejšie, no nie? 🙂

A tak dnes som začala i aktívne s prípravami – kúpila som zopár ružových vresov a biele okrasné kapusty. Mám takú predstavu ich skombinovať s violkami, tie kvitnú aj keď mrzne a na jar začnú opäť, prípadne ešte by som ako “zelené pozadie” dala nejaké nízke ihličnany alebo hebe. A doplním strieborným panašovaným brečtanom, aspoň ho v skalke trošku preriedim. A keďže sa chystám posadiť konečne i cibuľoviny, tak budúci týždeň som si vyhlásila za “záhradnícky týždeň”.

Teraz hľadám a hľadám inšpirácie, a tak aspoň pár, ktoré ma upútali svojou jednoduchosťou, a pritom sú skutočne efektné. No, nie sú nádherné? 🙂

elegantny cerveny truhlik V tomto nádhernom elegantnom truhlíku je dominantou previsnutá astrovka. Na okrajoch je kučeravá ozdobná kapusta a celú kompozíciu zjemňuje previsnutý panašovaný brečtan.
fialovy truhlik Táto fialová kombinácia pôsobí doslova radostne a optimisticky. Fialová ozdobná kapusta, fialová astrovka a brečtan – jednoduchá kombinácia, ktorá vždy poteší.
jednoduchy fialovy truhlik Tento truhlík je rovnako oku lahodiaci ako predošlý. Len kapusty majú sýtejší fialový odtieň a všetko je prevzdušnené jemnými stebielkami ozdobnej trávy. A samozrejme nechýba typický jesenný akcent – malé tekvičky.
vesely oranzovy truhlik Ale táto kombinácia, tá je taká nádherná, že určite rozžiari i ten najzamračenejší jesenný deň. Ozdobné trávy, oranžové chryzantémy a tekvičky – no proste paráda!

fotky:http://www.myhomeideas.com

Anina

Záhrada v septembri

Posted by: aninain Záhrada a kvety
14
Sep 2009
HPIM8657  September … to je už koniec leta …  záhrada sa jesenne vyfarbuje … letničky už pomaly končia a chryzantémy čakajú na svoj výstup …
 A aj tieto muškátiky mi robia radosť
spanielsky  muskat muskatik

Read the rest of this entry »

Vlastne to ani nie je bábovka – skôr kysnutý závin v bábovkovej forme. V bábovkovej forme som začala robievať makový závin po niekoľkých neúspešných pokusoch upiecť ho na plechu – teda tak, aby nebol prasknutý a mal i pekný tvar. A práve bábovková forma ma zachránila, dokonca to vyzerá i efektne. Proste foma nepustí… :-). Ale odkedy som skúsila kakaový (a to je celkom nedávno), tak už robievam len kakaový. Je MŇAM !

Takže recept:

Cesto:

  • 45 dag polohrubej múky
  • 5 lyžíc práškového cukru
  • 2 žĺtky
  • 250 ml mlieka
  • 1 vanilkový cukor
  • 1,5 dl oleja
  • 2 dag kvasníc (pol kocky)
kakaova babovka
Plnka:

  • 5 lyžíc kakaa
  • 7 lyžíc práškového cukru
  • 8 dag roztopeného masla

Read the rest of this entry »

Home Frances Mayes“Chystám sa kúpiť dom v cudzine. Dom s krásnym menom: Bramasole. Je vysoký, štvorhranný, s omietkou marhuľovej farby a vyblednutými zelenými okenicami, starou škridľovou strechou a balkónom so železným zábradlím na prvom poschodí, kde kedysi sedávali dámy s vejármi v ruke a sledovali  dpod toskanskym sluncem knihaianie dolu pod sebou. Teraz však dolu bujnie husté krovie šípových ruž í a plevel až po kolená. Balkón je obrátený na juhovýchod s výhľadom do širokého údolia a ďalej až k toskánskym Apeninám. Keď prší alebo keď sa mení svetlo, mení sa odtieň omietky od zlatej cez tehlovú až po okrovú; niekdajší šarlátový náter presvitá v ružových mapách, ako keby niekto zabudol na slnku krabicu pasteliek a farby sa rozpíjali jedna do druhej. Dom stojí nad cestou z bielych okrúhliakov – strada bianca – na terasovitom svahu s vysadenými ovocnými stromami a  olivovníkmi. Bramasole: zloženina zo slovesa bramare, túžiť, a sole, slnko – miesto túžiace po slnku tak ako ja.”

bramasole domPoznámka: Na hornom obrázku je Frances Mayesová, na dolnom je jej toskánsky domov – Bramasole.

Tak začína knižka Frances Mayesovej Pod toskánským sluncem (mám ju v češtine, neviem, či bola preložená i do slovenčiny). Ako autorka sama hovorí, najskôr to bol len objemný zošit, kam si zapisovala ona, rodáčka z americkej Georgie, proces spod-toskanskym-sluncemvojho zoznamovania sa prírodou, históriou, jazykom a kultúrou Talianska. Obsahoval i množstvo praktických informácií súvisiacich s jej rozhodnutím zakúpiť starú opustenú usadlosť blízko toskánskej Cortony a pustiť sa do jej opravy. Úžasne sú popísané jej dobrodružstvá počas stavebných úprav aj práce v zanedbanej záhrade, návštevy trhu a zbližovanie sa s miestnymi obyvateľmi a ic h zvykmi. Z celej knižky dýcha podmanivosť vidieckeho životného štýlu, naviac je v nej uvedené množstvo receptov typických pre tento čarovný kút Toskánska. Román bol i sfilmovaný, v požičovni som ho nemohla zohnať, tak som pátrala na nete. Niečo sa mi podarilo stiahnuť, avšak v príšernej kvalite, v angličtine a s čínskymi titulkami. Ale na moje veľké potešenie, v čase, keď ma táto kniha úplne pohltila, film PRÁVE dávali i televízii!!! Film je tiež pekný, dej sa teda dosť líši … ale Toskánsko je Toskánsko .. 🙂 Román možno vyzerá ako typické prázdninové čítanie, ale dá sa čítať hocikedy – vidiek v Toskánsku tiež prežíva zimu a všetko, čo s ňou súvisí 🙂

A pridám niekoľko “toskánskych” inšpirácií z netu …medene hrnce
Read the rest of this entry »